Kredyty samochodowe

Jedną z form finansowania zakupu samochodu na użytek własny lub dla firmy jest zaciągniecie kredytu samochodowego. Jest to zresztą jeden z najlepszych sposób w finansowania, bo najtańszy (zwłaszcza jeśli porównamy kredyt samochodowy z leasingiem lub pożyczką gotówkową). Kredyty samochodowe można zaciągnąć na zakup samochodu, motocykla, łódki, ciężarki, skutera, motoru lub każdego innego pojazdu.

Od czego zależy oprocentowanie kredytów samochodowych?
Oprocentowanie kredytów samochodowych należy do jednych z najniższych na rynku finansowym. Zdecydowanie droższe są kredyty hipoteczne lub pożyczki gotówkowe. Wysokość oprocentowania kredytu samochodowego zależy od tego jaka jest aktualna stawka WIBOR, a także od tego jaką marżę na kredyt ustali sobie bank.

Negocjowanie niższej marży
Stawka WIBOR to wskaźnik ustalany przez Radę Polityki Pieniężnej, dlatego nie można jej negocjować w rozmowie z bankiem. Negocjować natomiast można marżę, jaką ustanawia sobie instytucja finansowa udzielająca nam kredytu. Powodzenie w negocjacjach będzie zależało od tego jaki jest wiek kupowanego samochodu, a także od tego czy jesteśmy stałymi klientami banku oraz od tego w jakiej walucie zaciągamy kredyt.

Wiek samochodu
Najmniejsze oprocentowanie uzyskamy wtedy, gdy zaciągniemy kredyt na zakup samochodu nowego (zamiast używanego) oraz jeśli jesteśmy stałymi klientami banku, w którym chcemy zaciągnąć owo zobowiązanie. Zdarza się, że kredyt na samochód nowy może być oprocentowany na dziesięć punktów procentowych mniej niż kredyt na zakup samochodu dziesięcioletniego.

Kredyt samochodowy zaciągany w obcej walucie
Szans na obniżenie oprocentowania kredytu samochodowego można szukać również zaciągając kredyt we frankach szwajcarskich, zamiast w polskich złotych. Taniej będzie też, gdy zaciągniemy zobowiązanie w euro lub w dolarach. Jednakże tutaj, podobnie jak w przypadku kredytów hipotecznych, należy wiedzieć, że zaciąganie kredytu w walucie obcej niesie ze sobą ryzyko, że w pewnym momencie rata kredytu może niebezpiecznie wzrosnąć (lub znacząco się obniżyć, w zależności od aktualnego kursu waluty).

Jak przygotować się do negocjacji z bankiem?
Zanim przystąpimy do negocjacji z bankiem odnośnie wysokości marży kredytu samochodowego, zorientujmy się dokładnie jakie warunki kredytowania mają inne banki. Warto wiedzieć jaka jest sytuacja na rynku finansowym, aby wiedzieć do jakich granic możemy negocjować. Osoby zapobiegliwe robią rekonesans na rynku finansowym na długo zanim występują z wnioskiem o kredyt. Takie wcześniejsze rozeznanie w ofertach kredytów samochodowych pozwala wybrać najlepszy bank. Następnym krokiem jest założenie tam konta, dokonywanie operacji i tworzenie sobie pozytywnej historii, dzięki której w momencie ubiegania się o kredyt samochodowy można uzyskać niższą marżę. Banki preferują bowiem klientów lojalnych, nagradzając ich preferencyjnymi warunkami kredytowania.
Czasami też banki, których nie bierzemy pierwotnie pod uwagę jako tych, w których chcielibyśmy starać się o kredyt samochodowy oferują co jakiś czas specjalne warunki kredytowania zakupu pojazdu dla swoich stałych klientów. Dlatego poszukiwania idealnej oferty kredytowej należy rozpocząć od sprawdzania tego, co oferuje bank, w którym mamy od lat konto oszczędnościowe lub lokatę, tudzież jakikolwiek inny produkt finansowy.

Zakup floty dla przedsiębiorstwa z kredytem samochodowym
Przedsiębiorcy, którzy chcą rozpocząć działalność opartą na korzystaniu z samochodów często mają nie lada orzech do zgryzienia związany z problemem finansowania takiej floty. Konieczne jest przede wszystkim wykazanie odpowiednich dochodów przedsiębiorstwa, które ubiega się o kredyt na zakup dużej ilości samochodów.
Szukając banku oferującego kredyty na zakup floty samochodowej trzeba koniecznie wziąć pod uwagę ofertę tych banków, które współpracują z dilerami samochodowymi. W tych przypadkach zawsze można liczyć na preferencyjne warunki kredytowania.
Trzeba być świadomym tego, że przy zakupie większej ilości aut bank będzie wysuwał najróżniejsze żądania, takie jak na przykład cesja praw z polisy AC. Często raty kredytu są obniżane w takich przypadkach, jeśli klient zdecyduje się na zaciągnięcie zobowiązań towarzyszących kredytowi samochodowemu. Do takich zobowiązań dodatkowych należy na przykład leasing operacyjny lub polisa na życie.
Biorąc samochody we flocie na kredyt, trzeba wziąć pod uwagę fakt, że wszystkie banki będą wymagały posiadania ubezpieczenia autocasco floty, co znacząco zwiększa koszty związane z posiadaniem owych samochodów.

Kredyty samochodowe dla firm
Ubiegając się o kredyt samochody dla swojej firmy musimy spełnić szereg warunków wymaganych przez bank. Procedura wnioskowania o kredyt samochodowy dla firmy różni się w niewielkim tylko stopniu od procedury przyznawania auta w kredycie dla osób prywatnych, nieprowadzących firmy. Firma musi wykazać, że w określonym przez bank przedziale czasowym zarabiała wystarczająco dużo, aby można było prognozować na tej podstawie, że kondycja przedsiębiorstwa jest dobra.

Ustalenie własności
Kwestia ustalenia właściciela pojazdu w przypadku zaciągnięcia kredytu na jego zakup być uregulowana w trójnasób. Po pierwsze, bank może określić, że w dowodzie rejestracyjnym widnieje tylko kredytobiorca, natomiast w banku przechowywana jest karta pojazdu. Dzięki przechowywaniu karty pojazdu bank zabezpiecza się na wypadek sprzedaży auta. Auta będącego w kredycie bowiem nie można sprzedać. Inny sposób określenia własności to wpisanie banku do dowodu rejestracyjnego do czasu, aż pojazd zostanie w stu procentach spłacony przez kredytobiorcę.

Co się stanie jeśli spóźnisz się z zapłatą raty kredytowej?

Przede wszystkim należy skontaktować się z baniem aby poinformować pracowników banku o powodzie spóźnienia. Należy uzgodnić najbliższy termin wpłaty raty oraz zapytać o konsekwencje spóźnienia. Każda umowa kredytowa zawiera szczegółowe przepisy regulujące postępowanie w sytuacji takiego opóźnienia. Tak naprawdę jednorazowe spóźnienie nie powoduje wpisanie nas na żadną czarną listę kredytobiorców.

pawel

pawel

Bardzo dziękuję za przeczytanie mojego artykułu 😉
pawel

Latest posts by pawel (see all)

Autor

pawel

Bardzo dziękuję za przeczytanie mojego artykułu ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *